..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Ogólne

   » Rozgrywka

   » Świat

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

Wampir na srebrnym ekranieDla wielu początkujących, największą trudnością w zetknięciu się z Wampirem nie jest mechanika (która, pomimo wszystko należy do najprostszych, jeśli mówimy o grach fabularnych), lecz sam klimat, a także punkowo - gotycka koncepcja rzeczywistości, jaką niesie za sobą Świat Mroku. Dobrze jest także zaserwować swoim graczom kilka źródeł, które wprowadzą ich w nastrój odpowiedni do gry, nawet jeśli są to ludzie doświadczeni. Z poszczególnych obrazów, sytuacji, motywów budujemy wtedy własny, bardziej sugestywny obraz świata. Nie da się ukryć, że jest to dla narratora wielkie ułatwienie. Obraz i dźwięk zazwyczaj przemawia do innych lepiej, niż okraszone, nawet najbardziej wyszukanymi opisami, słowo. Pozwoliłem sobie zebrać pewną ilość takich źródeł. Na początek, przedstawiam kilka pozycji związanych z kinematografią, ale temat będzie jeszcze rozwijany. Zapraszam do lektury.

Wywiad z Wampirem, reż. Neil Jordan, USA 1994

Jeśli powiem, że jest to pozycja obowiązkowa i wybitna, to będzie za mało, must see. Film oparty jest na powieści Anne Rice, pod tym samym tytułem. 1994 rok, San Francisco. Dziennikarz Malloy przeprowadza wywiad z mężczyzną, który przedstawia się jako Louis, 200-letni wampir. Odgrywany przez Brada Pitta kainita przedstawia żurnaliście przebieg swojego nie-życia, pełnego tragedii i namiętności. Opowieść o pogoni za utraconymi resztkami człowieczeństwa i... śmiertelnością. Romantyczna, a zarazem pełna grozy historia miłości i ucieczki od Bestii, która drzemie w Spokrewnionym. Na szczególną uwagę zasługuje ścieżka dźwiękowa filmu, stworzona przez Elliota Goldenthala. Bardzo ciekawie pokazano tam miejsce, które można porównać do elisium, a także ekspresjonistyczny, wampirzy „teatr śmierci”. Brawa za grę aktorską dla Kirsten Durst, Toma Cruise’a, Antonio Banderasa.

Dracula, reż. Francis Ford Coppola, USA 1992

Kolejna adaptacja powieści, tym razem „Draculi” Brama Stokera. Warto nadmienić, że film zawiera wiele elementów zaczerpniętych z „Nosferatu” z 1922 roku. Młody prawnik Jonathan Harker (Keanu Reeves) zostaje wydelegowany do ponurej transylwańskiej wioski, gdzie spotyka tytułowego wampira, a także zostaje przez niego na pewien czas uwięziony. Bardziej groteskowy, aniżeli mroczny właściciel domu wyjeżdża do Londynu, gdzie rozpoczyna poszukiwania, łudząco podobnej do jego dawnej miłości - narzeczonej Jonathana. Bardzo ciekawe zdjęcia, dziwny, potwornie obcy klimat filmu powinien spodobać się w szczególności sabatniczej widowni:) W sam raz dla Tzimisce, Toreadorom nie polecam.

The Lost Boys, reż. Joel Schumacher, USA 1987

Sleep all day. Party all night. Never grow old. Never die. It's fun to be a vampire.

Nie oszukujmy się, film do wybitnych nie należy, niemniej sami pierwsi autorzy Świata Mroku przyznają, że po obejrzeniu „Lost Boys” i konsumpcji browara, przyszedł do ich głów cudowny pomysł stworzenia gry RPG bazującej na micie krwiopijcy. Wartości artystycznej relikwii się nie ocenia, relikwię się czci. Śmieszna, krwawa historia o grasującym po wybrzeżu Kalifornii młodocianym gangu wampirów i łowcach. Problem pojawia się w momencie, gdy jeden z nich zakochuje się w pięknej wampirzycy, a po pewnym czasie popada w dziwny sen za dnia...

Królowa Potępionych, reż Michael Rymer, USA 2002

Nie nazwałbym tego filmem wybitnym, ani ciekawym, czy w szczególności ładnym. Umieszczam go tutaj tylko ze względu na powiązania z prozą Anne Rice. „Królowa Potępionych” opowiada o losach znanego z „Wywiadu z Wampirem”, Lestata. Niemniej jednak tutaj jego postać straciła głębię, przeistaczając się w bladego Ville Valo, bożyszcza nastolatek. Zarys fabularny - Lestat (Stuart Townsend) budzi się po długim śnie i dochodzi do wniosku, że założy gotycko - rockowy zespół, pomijając zasady milczenia o krwi. W nagrodę, Starsi pragną pozbawić go jego pięknego gardełka, lecz wtedy z pomocą przychodzi piękna wampirza królowa Akasha (Aaliyah). Kiczowate, na siłę patetyczne, jednak warto zapamiętać sobie kilka scen, szczególnie te mające charakter retrospekcji.strony: [1] [2]
komentarz[18] |

Komentarze do "Wampir na srebrnym ekranie"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Corwin Visual
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl


   Sonda
   Co chciałbyś znaleźć w Elisium?
WoD 2.0
inne podsystemy
więcej artykułów
opowiadania
dyscypliny
historię/politykę
humor
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   O dramie słów...
   Cytaty i wypo...
   Wampir na sre...
   Więzy Krwi
   Podręczniki- ...
   Szpitalik
   Tremere
   Ventrue
   Artur Lafayette
   Zaćmienie - s...

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

   ShoutBox
Prezentujemy artykuły o tatuaż - nowoczesny kierunek w sztuce. Nagłe ogniskowe lub uogólnione zaburzenie czynności - udar mózgu - jak go uniknąć? Organiczny związek chemiczny - cholesterol wpływa na produkcje hormonów. Najwyższej jakości trzysekcyjne kijki trekkingowe z regulacją długości.
Strona wygenerowana w 0.034679 sek. pg: